Perşembe, Ağustos 2

Teknoloji - Blu-ray ile DVD Arasındaki Farklar Nelerdir? Blu-ray Nedir?


Bu yazımızda sizlere Blu - ray ve DVD nedir ne değildir basit bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Günümüzde bir çok insan evine, şöyle güzel bir ev sinema sistemi kurmanın hayalini yaşıyor. Kocaman bir ince ekran televizyon, yanına ince uzun güzel bir ses sistemi ve tabiki bir de video oynatıcı gerekiyor. Hepsi iyi güzel de hangisini tercih edeceğiz. Bir Blu-ray ' dir dolaşıyor artalarda. Nedir, ne değildir tam bilen yok. Konunun yakın takipçileri hariç kimse tam olarak çözebilmiş değil. Çünkü ne televizyonda ne de başka kaynaklarda adam akıllı anlatan yok. Biz yine her zamanki gibi sade bir dille sizlere bu ikisi arasındaki farkı ve benzerliği anlatmaya gayret göstereceğiz. DVD nedir? Blu-ray Nedir? Gelin beraber öğrenelim.


Öncelikle belirtelim ki bu Blu-ray denen zerzavat tıpkı DVD gibi yuvarlak bir cd. İkisi arasında görünüş olarak pek fark yok. Fakat Blu-ray 'i , Vcd veya DVD izlediğiniz makineye takarsanız çalışmaz. Aynı şekilde, bilgisayar cd okuyucusu da çalıştırmaz. Dediğimiz gibi görünüş olarak çok benzese de arasındaki teknoloji farklı. Bu sebeple Blu-ray (bulurey diye okunur) izleyebilmek için onu çalıştıran bir cihaza ihtiyaç var. 


Bildiğiniz gibi DVD oynatan cihazlar VCD 'yi de oynatır. Yani bir DVD oynatıcı satın aldıysanız o cihazda Vcd de izleyebilirsiniz. Blu-ray oynatıcı aldığınız zaman ise hem Vcd hem DVD hem de Blu-ray izleyebiliyorsunuz. Yani Blu-ray oynatıcı bu konuda son nokta ve son teknoloji. Bizce mutlaka bir tane edinmek gerekiyor. Üstelik fiyatları da eskisine göre bayağı ucuzlamış durumda. Eskiden el yakan Blu-ray oynatıcılar şimdilerde 200-300 TL' ye rahatlıkla alınabiliyor. Üstelik de bu rakamlara Samsung, Sony, Lg gibi markaların cihazlarını alabiliyorsunuz. Peki "Neden Blu-ray almalıyım? Blu-ray almak şart mı? Ben DVD  ile de işimi görüyorum." diyorsanız, biraz bilgi eksikliğiniz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İsterseniz gelin konuyu daha da detaylandıralım. 


DVD içine bir şey kaydetmek isterseniz kapasitesi 4,7 GB' dır. Oysa bir adet Blu-ray' in kapasitesi 25 GB' dır. Yani 5 katından fazla kapasite sunar. D&R mağazasına gidip bir DVD film aldığınızda görürsünüz ki bir DVD içine bir film rahatlıkla sığar. Ancak çok ekstra sahneler falan olursa kutudan ikinci bir DVD daha çıkabilir. Peki aynı mağazadan Blu-ray film aldığınızda ne olur? Yine içinden bir film çıkar. O zaman Blu-ray almaya gerek yok mu acaba? Var tabiki. Örneğin Transformers adlı filmi ele alalım.

Soldaki DVD, sağdaki ise Blu-ray versiyonu

 Bu filmin DVD' sini alıp izlerseniz görüntü kalitesi daha düşük olur. Çünkü DVD 4.7 GB' dan daha fazlasını almaz. Görüntü kalitesini düşürmezseniz filmi sığdıramazsınız. DVD' lerin sunduğu çözünürlük en fazla 720 x 480 (480p) dir. Bunun anlamı şu; kocaman bir ince ekranlı televizyon aldığınızda DVD' den gelen görüntü, ekran için küçük gelir ve televizyon o küçük görüntüyü ekrana sığdırmak için sündürmek zorunda kalır. Küçük bir resmi bilgisayarda büyüttüğünüzde resim  bozuk görünmeye başlar. İşte bu da buna benzer aslında. Aşağıdaki resimde demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Üstteki Blu-ray alttaki DVD görüntüsüdür.
 DVD eski bir teknolojidir ve terk edilmeye mahkumdur. Çünkü bütün dünyada herkes, süratle büyük ekranlı Full HD televizyonlara geçmektedir. Büyük ekranlı televizyonlarda filmlerden net görüntü almanın tek yolu Blu-ray izlemektir. Çünkü bir Blu-ray sizlere 1920 x 1080 (1080p) çözünürlük sunar. Bu çözünürlük DVD ile kıyas kabul etmez. Çünkü film, Blu-ray' in 25 GB' lık kapasitesini dolduracak şekilde, kaliteli formatta kaydedilmiştir. 


Blu-ray filmlerin kutuları daha küçüktür ve malesef henüz çok yaygınlaşmadığı için fiyatları biraz el yakar. Örnek verecek olursak işe yaramayan bir Blu-ray film 20-30 TL arasında satılmaktadır. İş yapan güzel filmler ise 60-70 TL civarındadır. Mesela Star Wars filminin 5'li Blu-ray seti 250 TL' dir. Oysa en pahalı DVD film 25 TL' yi geçmez. Önceleri Blu-ray oynatıcılar çok pahalıyken şimdilerde fiyatları gayet makul seviyeye inmiş durumda. Ancak halen Blu-ray cd' ler odukça pahalı  durumda. Talep arttıkça fiyatları düşecektir. Bu arada dip not; bilgisayarınızda Blu-ray izlemek isterseniz cd sürücünüz Blu-ray player olmalıdır. Haricen de alınabilmektedir. Eğer konumuzu faydalı bulduysanız lütfen yorum yapınız. Fikirlerinizi çok önemsemekteyiz.


34 yorum:

  1. Tamamiyle full hd destekleyen bir formattır blu ray. Tüplü televizyonda DVD oynatırsanız, full hd tv de oynattığınız blu ray le aynıdır.
    Çünkü bu medyalar, çözünülüğe göre üretilmişlerdir. Dvd'i kötülediğinizi gördük. İzleyeceğiniz ekran boyutuna göre değişir DVD performansı. Siz illa 106 ekran da film izleyeceksiniz durmayın alın blu ray.

    YanıtlaSil
  2. Gayet güzel bir açıklama olmuş....

    YanıtlaSil
  3. Teşekkürler gerçekten çok sade ama bilmemiz gerekenleri anlatan bir açıklama olmuş

    YanıtlaSil
  4. teşekkürler kısaca herşeyi örneklendirerek özetlemişsiniz...

    YanıtlaSil
  5. çok faydalandım teşekkür ederim.

    YanıtlaSil
  6. Ben Kameramanım düğün çekimi yapıyorum,yeni aldığım sony hxr-mc 2000e kameram normal kayıtı dvd olarak kayıt yapıyor.HD kayıtta yaptım tabiki blu-ray olmadığı için çıkış yapamıyorum.şimdilerde blu-ray almak ve araştırmak istiyorum yazdığınız yorumlar beni baya bilgilendirdi.Hepinize yeşekkürler.

    YanıtlaSil
  7. Harika anlatım için çok teşekkürler..

    YanıtlaSil
  8. bilgi için tşk

    YanıtlaSil
  9. Ben cok iyi anladım yazılanlardan. tesekkür ederim

    YanıtlaSil
  10. Gayet açıklayıcı başarılı, teşekkürler.

    YanıtlaSil
  11. Arasındaki Farkı Merak Ettiğimen Google Amcadan Arama Yaptım Siteniz Çıktı Ve Gayette Anlaşılır Bir Açıklama Olmuş Emeğinize Sağlık Teşekkürler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İsmini yazan yazmayan her okuyucuya teşekkürü borç biliriz. Çok teşekkürler...

      Sil
  12. Çok açıklayıcı ve öğretici bir anlatım. Teşekkür ederiz.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Asıl biz size teşekkür ederiz İbrahim Bey.

      Sil
  13. cok merak ettiğim bir konuydu acık bir şekilde anltmışsın sağol arkadaş.Emeğine sağlık...

    YanıtlaSil
  14. Çok ama çok tşk....:))

    YanıtlaSil
  15. Merhabalar.. Yarım saattir dolaşıyorum bu konu ile ilgili. Sizin açıklamalarınızdan daha iyisi ile karşılaşmadım doğrusu.. 4 Yaşındaki kızım için müzik cd si çalabilecek bir dvd player almaya karar verdim. Bu nedenle blu ray diye bir cihazın varlığından haberdar oldum. Teknoloji ile aram (işimin düştüğünü saymaz isek) pekde yok. http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/SONY-BDP-S1100-Full-HD-Blu-ray-Oynat%C4%B1c%C4%B1,103452,504099,855296.html?langId=-14 Verdiğim linkte 179 a düşmüş. Zannediyorum hd değil. Anlaşılır bir şekilde yorumlarsanız sevinirim.

    Birde kafama takılan bir soru var. Ben dvd player yada blu ray aldığım zaman kızımın odasında olacak. Soğuk buhar makinesinden başka teknolojik bir alet bulundurmuyorum radyasyon yaydığı için. Bu makinelerin bu tarz zararı var mı ? Tgeşekkür ederim

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sayın "zahara"
      Maksadınız yalnızca müzik cd'si çalacak bir cihaz ise dvd veya blu ray player almanızı önermem. Çünkü bu cihazlardan birine ses cd'si takarsanız sesi alabilmek için bunu bir televizyona bağlamanız gerekir. Çünkü bu cihazlarda hoparlör bulunmaz. (Çok çok kalitesiz çin mallarında olabiliyor). Aslında şu vereceğim linkteki gibi bir cihaz tam sizin işinizi görür. Ayrıca çok çok düşük radyasyon yayar bu tip cihazlar. Yine de karar sizin. Umarız yardımcı olabilmişizdir. Buyrun link http://www.hepsiburada.com/liste/philips-az100c-portatif-soundmachine/productDetails.aspx?productId=evphaz100c&categoryId=17012&navq=categoryid%3d17499%26fh_view_size%3d20%26fh_sort_by%3d-order_stock_attribute_pl%252c-ranking_cocktail_bestseller%26fh_secondid%3devphaz100c%26fh_lister_pos%3d8%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483638%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483638_17201%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483638_17201_17499%257d%26fh_refview%3dlister

      Sil
  16. Blu-ray anlatan başka sayfalara göre çok daha açıklayıcı ve anlaşılır yazmışsınız.. Daha başkasına gerek kalmadı. Elinize sağlık; çok teşekkür ederim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkür ederiz sayın takipçimiz. Yazılarımızın beğenilmesi bizler için çok büyük mutluluktur. Lütfen ara sıra bizi ziyaret edin...

      Sil
  17. tesekkürü hak eden bir anlatım.

    YanıtlaSil
  18. Teşekkürler emeğe saygıı..

    YanıtlaSil
  19. doğru ses noktasında nasıl acaba benim için ses daha önemli görüntü siyah beyaz olsa olur ama kaliteli bir ses olmazsa olmaz sırf bu yüzden normal dvdli bir sinema sistemi aldım 550 tl ama yaklaşık aynı fiyatlara yakın blueray lı sinema sistemleri vardı belki blueray okuyucu eklendiği için ses kartı işçiliği düşmüş olabilir diye böyle bir karar verdim hem kaliteli bir ses hem blueray okuyuculu bir ses sinema sistemi en az 1000 tl dir bence 700 tl lik blueraylı sinema sistemiden hayır geleceğini sanmıyorum mutlaka biyerlerde ucuza kaçılmış kalite düşmesi vardır

    YanıtlaSil
  20. Üstad açıklaman çok güzel olmuş ama benim aklıma takılan soru şu, sonuçta bu blue ray filmleri yazıldığı BLU-RAY CD'lerden bilgisayara kopyaladığımız zaman her hangi bir video player ile oynatamaz mıyız?
    Bu sonuçta CD'ye aktarılan bilgilerin CD'ye sıkıştırlma kalitesi ile alakalı değil mi? İşte bu yüzden normal bir video veya müzik CD'isinde yazılan 700 MB'lık alan DVD'de yazılan yer aynı alan ama, yazı sıkışıklığı yoğun olduğu için DVD CD'ye 4 ve 4,7 GB'lık veri yazımı oluyor.
    Sonuçta her üçü de bilgisayarda hafızaya ve ya harici belleğe kopyalansa aynı kalitede izlenmiyor mu?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sorunuzun cevabı tabiki evet. Bilgisayara bir şekilde kopyaladığınızda aynı kalitede izlersiniz. Fakat biz korsanı asla tavsiye etmiyoruz. Ayrıca teşvik de etmek istemeyiz. (Şahsen bende 100 küsür orjinal DVD ve bir kaç Blu-ray cd bulunmakta. Hayatım boyunca korsandan zevk almadım. Tavsiye de etmem :) )

      Sil
  21. Çok güzel bir açıklama olmuş...teşekkürler..

    YanıtlaSil
  22. teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş

    YanıtlaSil
  23. Emeğine sağlık güzel anlatım olmuş..

    YanıtlaSil
  24. Teşekkür ederim

    YanıtlaSil
  25. Adsız yorum yazan herkese teşekkür ederiz. Sizleri memnun edebiliyorsak doğru yoldayız demektir. Mümlün olduğu kadar bu tarzda kalmaya özen gösteriyoruz. Bizi takip etmeyi bırakmayın....

    YanıtlaSil
  26. çok net anlatım çok teşekkürler.

    YanıtlaSil