Perşembe, Ağustos 2

Teknoloji - Blu-ray ile DVD Arasındaki Farklar Nelerdir? Blu-ray Nedir?


Bu yazımızda sizlere Blu - ray ve DVD nedir ne değildir basit bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Günümüzde bir çok insan evine, şöyle güzel bir ev sinema sistemi kurmanın hayalini yaşıyor. Kocaman bir ince ekran televizyon, yanına ince uzun güzel bir ses sistemi ve tabiki bir de video oynatıcı gerekiyor. Hepsi iyi güzel de hangisini tercih edeceğiz. Bir Blu-ray ' dir dolaşıyor artalarda. Nedir, ne değildir tam bilen yok. Konunun yakın takipçileri hariç kimse tam olarak çözebilmiş değil. Çünkü ne televizyonda ne de başka kaynaklarda adam akıllı anlatan yok. Biz yine her zamanki gibi sade bir dille sizlere bu ikisi arasındaki farkı ve benzerliği anlatmaya gayret göstereceğiz. DVD nedir? Blu-ray Nedir? Gelin beraber öğrenelim.


Öncelikle belirtelim ki bu Blu-ray denen zerzavat tıpkı DVD gibi yuvarlak bir cd. İkisi arasında görünüş olarak pek fark yok. Fakat Blu-ray 'i , Vcd veya DVD izlediğiniz makineye takarsanız çalışmaz. Aynı şekilde, bilgisayar cd okuyucusu da çalıştırmaz. Dediğimiz gibi görünüş olarak çok benzese de arasındaki teknoloji farklı. Bu sebeple Blu-ray (bulurey diye okunur) izleyebilmek için onu çalıştıran bir cihaza ihtiyaç var. 


Bildiğiniz gibi DVD oynatan cihazlar VCD 'yi de oynatır. Yani bir DVD oynatıcı satın aldıysanız o cihazda Vcd de izleyebilirsiniz. Blu-ray oynatıcı aldığınız zaman ise hem Vcd hem DVD hem de Blu-ray izleyebiliyorsunuz. Yani Blu-ray oynatıcı bu konuda son nokta ve son teknoloji. Bizce mutlaka bir tane edinmek gerekiyor. Üstelik fiyatları da eskisine göre bayağı ucuzlamış durumda. Eskiden el yakan Blu-ray oynatıcılar şimdilerde 200-300 TL' ye rahatlıkla alınabiliyor. Üstelik de bu rakamlara Samsung, Sony, Lg gibi markaların cihazlarını alabiliyorsunuz. Peki "Neden Blu-ray almalıyım? Blu-ray almak şart mı? Ben DVD  ile de işimi görüyorum." diyorsanız, biraz bilgi eksikliğiniz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İsterseniz gelin konuyu daha da detaylandıralım. 


DVD içine bir şey kaydetmek isterseniz kapasitesi 4,7 GB' dır. Oysa bir adet Blu-ray' in kapasitesi 25 GB' dır. Yani 5 katından fazla kapasite sunar. D&R mağazasına gidip bir DVD film aldığınızda görürsünüz ki bir DVD içine bir film rahatlıkla sığar. Ancak çok ekstra sahneler falan olursa kutudan ikinci bir DVD daha çıkabilir. Peki aynı mağazadan Blu-ray film aldığınızda ne olur? Yine içinden bir film çıkar. O zaman Blu-ray almaya gerek yok mu acaba? Var tabiki. Örneğin Transformers adlı filmi ele alalım.

Soldaki DVD, sağdaki ise Blu-ray versiyonu

 Bu filmin DVD' sini alıp izlerseniz görüntü kalitesi daha düşük olur. Çünkü DVD 4.7 GB' dan daha fazlasını almaz. Görüntü kalitesini düşürmezseniz filmi sığdıramazsınız. DVD' lerin sunduğu çözünürlük en fazla 720 x 480 (480p) dir. Bunun anlamı şu; kocaman bir ince ekranlı televizyon aldığınızda DVD' den gelen görüntü, ekran için küçük gelir ve televizyon o küçük görüntüyü ekrana sığdırmak için sündürmek zorunda kalır. Küçük bir resmi bilgisayarda büyüttüğünüzde resim  bozuk görünmeye başlar. İşte bu da buna benzer aslında. Aşağıdaki resimde demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Üstteki Blu-ray alttaki DVD görüntüsüdür.
 DVD eski bir teknolojidir ve terk edilmeye mahkumdur. Çünkü bütün dünyada herkes, süratle büyük ekranlı Full HD televizyonlara geçmektedir. Büyük ekranlı televizyonlarda filmlerden net görüntü almanın tek yolu Blu-ray izlemektir. Çünkü bir Blu-ray sizlere 1920 x 1080 (1080p) çözünürlük sunar. Bu çözünürlük DVD ile kıyas kabul etmez. Çünkü film, Blu-ray' in 25 GB' lık kapasitesini dolduracak şekilde, kaliteli formatta kaydedilmiştir. 


Blu-ray filmlerin kutuları daha küçüktür ve malesef henüz çok yaygınlaşmadığı için fiyatları biraz el yakar. Örnek verecek olursak işe yaramayan bir Blu-ray film 20-30 TL arasında satılmaktadır. İş yapan güzel filmler ise 60-70 TL civarındadır. Mesela Star Wars filminin 5'li Blu-ray seti 250 TL' dir. Oysa en pahalı DVD film 25 TL' yi geçmez. Önceleri Blu-ray oynatıcılar çok pahalıyken şimdilerde fiyatları gayet makul seviyeye inmiş durumda. Ancak halen Blu-ray cd' ler odukça pahalı  durumda. Talep arttıkça fiyatları düşecektir. Bu arada dip not; bilgisayarınızda Blu-ray izlemek isterseniz cd sürücünüz Blu-ray player olmalıdır. Haricen de alınabilmektedir. Eğer konumuzu faydalı bulduysanız lütfen yorum yapınız. Fikirlerinizi çok önemsemekteyiz.

(KONU DIŞI)
SANALBİLGİÇ BU HAREKETLİ PARÇAYI ÇOK SEVER VE TAVSİYE EDER :)101 yorum:

 1. Tamamiyle full hd destekleyen bir formattır blu ray. Tüplü televizyonda DVD oynatırsanız, full hd tv de oynattığınız blu ray le aynıdır.
  Çünkü bu medyalar, çözünülüğe göre üretilmişlerdir. Dvd'i kötülediğinizi gördük. İzleyeceğiniz ekran boyutuna göre değişir DVD performansı. Siz illa 106 ekran da film izleyeceksiniz durmayın alın blu ray.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikkat ederseniz makalede BluRay ile DvD arasındaki fark bizlere anlatılmıştır. Siz ise konuyu başka yerlere sündürmüşsünüz. Okuduğunun anlamını vermek ayrı bir yetenek olsa gerek. Sizinki makaledeki anlatıma uygun bir yorum olmamış.

   Makale gayet güzel anlatmış aradaki farkı. Makaleyi yazana çok teşekkür ederim.

   Sil
 2. Gayet güzel bir açıklama olmuş....

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler gerçekten çok sade ama bilmemiz gerekenleri anlatan bir açıklama olmuş

  YanıtlaSil
 4. teşekkürler kısaca herşeyi örneklendirerek özetlemişsiniz...

  YanıtlaSil
 5. çok faydalandım teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 6. Ben Kameramanım düğün çekimi yapıyorum,yeni aldığım sony hxr-mc 2000e kameram normal kayıtı dvd olarak kayıt yapıyor.HD kayıtta yaptım tabiki blu-ray olmadığı için çıkış yapamıyorum.şimdilerde blu-ray almak ve araştırmak istiyorum yazdığınız yorumlar beni baya bilgilendirdi.Hepinize yeşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. verdiğinizbigiler için çok teşekkür ederim.

   Sil
 7. Harika anlatım için çok teşekkürler..

  YanıtlaSil
 8. bilgi için tşk

  YanıtlaSil
 9. Ben cok iyi anladım yazılanlardan. tesekkür ederim

  YanıtlaSil
 10. Gayet açıklayıcı başarılı, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 11. Arasındaki Farkı Merak Ettiğimen Google Amcadan Arama Yaptım Siteniz Çıktı Ve Gayette Anlaşılır Bir Açıklama Olmuş Emeğinize Sağlık Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsmini yazan yazmayan her okuyucuya teşekkürü borç biliriz. Çok teşekkürler...

   Sil
 12. Çok açıklayıcı ve öğretici bir anlatım. Teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asıl biz size teşekkür ederiz İbrahim Bey.

   Sil
 13. cok merak ettiğim bir konuydu acık bir şekilde anltmışsın sağol arkadaş.Emeğine sağlık...

  YanıtlaSil
 14. Çok ama çok tşk....:))

  YanıtlaSil
 15. Merhabalar.. Yarım saattir dolaşıyorum bu konu ile ilgili. Sizin açıklamalarınızdan daha iyisi ile karşılaşmadım doğrusu.. 4 Yaşındaki kızım için müzik cd si çalabilecek bir dvd player almaya karar verdim. Bu nedenle blu ray diye bir cihazın varlığından haberdar oldum. Teknoloji ile aram (işimin düştüğünü saymaz isek) pekde yok. http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/SONY-BDP-S1100-Full-HD-Blu-ray-Oynat%C4%B1c%C4%B1,103452,504099,855296.html?langId=-14 Verdiğim linkte 179 a düşmüş. Zannediyorum hd değil. Anlaşılır bir şekilde yorumlarsanız sevinirim.

  Birde kafama takılan bir soru var. Ben dvd player yada blu ray aldığım zaman kızımın odasında olacak. Soğuk buhar makinesinden başka teknolojik bir alet bulundurmuyorum radyasyon yaydığı için. Bu makinelerin bu tarz zararı var mı ? Tgeşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın "zahara"
   Maksadınız yalnızca müzik cd'si çalacak bir cihaz ise dvd veya blu ray player almanızı önermem. Çünkü bu cihazlardan birine ses cd'si takarsanız sesi alabilmek için bunu bir televizyona bağlamanız gerekir. Çünkü bu cihazlarda hoparlör bulunmaz. (Çok çok kalitesiz çin mallarında olabiliyor). Aslında şu vereceğim linkteki gibi bir cihaz tam sizin işinizi görür. Ayrıca çok çok düşük radyasyon yayar bu tip cihazlar. Yine de karar sizin. Umarız yardımcı olabilmişizdir. Buyrun link http://www.hepsiburada.com/liste/philips-az100c-portatif-soundmachine/productDetails.aspx?productId=evphaz100c&categoryId=17012&navq=categoryid%3d17499%26fh_view_size%3d20%26fh_sort_by%3d-order_stock_attribute_pl%252c-ranking_cocktail_bestseller%26fh_secondid%3devphaz100c%26fh_lister_pos%3d8%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483638%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483638_17201%257d%252fcategories%253c%257bcatalog01_2147483638_17201_17499%257d%26fh_refview%3dlister

   Sil
  2. Kızınızın Odasına Kocaman Televizyonda Koysanız Üstüne Bilgisayarda Telefonda ...
   Kısaca Odayı Teknolojik Alet İle Doldursanız Bile Kızınıza Zararlı Olmaz

   Medyanın Abarttığı Olaylar ( Bide Vur Dedik Öldürmeyin )

   Sil
 16. Blu-ray anlatan başka sayfalara göre çok daha açıklayıcı ve anlaşılır yazmışsınız.. Daha başkasına gerek kalmadı. Elinize sağlık; çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz sayın takipçimiz. Yazılarımızın beğenilmesi bizler için çok büyük mutluluktur. Lütfen ara sıra bizi ziyaret edin...

   Sil
 17. tesekkürü hak eden bir anlatım.

  YanıtlaSil
 18. Teşekkürler emeğe saygıı..

  YanıtlaSil
 19. doğru ses noktasında nasıl acaba benim için ses daha önemli görüntü siyah beyaz olsa olur ama kaliteli bir ses olmazsa olmaz sırf bu yüzden normal dvdli bir sinema sistemi aldım 550 tl ama yaklaşık aynı fiyatlara yakın blueray lı sinema sistemleri vardı belki blueray okuyucu eklendiği için ses kartı işçiliği düşmüş olabilir diye böyle bir karar verdim hem kaliteli bir ses hem blueray okuyuculu bir ses sinema sistemi en az 1000 tl dir bence 700 tl lik blueraylı sinema sistemiden hayır geleceğini sanmıyorum mutlaka biyerlerde ucuza kaçılmış kalite düşmesi vardır

  YanıtlaSil
 20. Üstad açıklaman çok güzel olmuş ama benim aklıma takılan soru şu, sonuçta bu blue ray filmleri yazıldığı BLU-RAY CD'lerden bilgisayara kopyaladığımız zaman her hangi bir video player ile oynatamaz mıyız?
  Bu sonuçta CD'ye aktarılan bilgilerin CD'ye sıkıştırlma kalitesi ile alakalı değil mi? İşte bu yüzden normal bir video veya müzik CD'isinde yazılan 700 MB'lık alan DVD'de yazılan yer aynı alan ama, yazı sıkışıklığı yoğun olduğu için DVD CD'ye 4 ve 4,7 GB'lık veri yazımı oluyor.
  Sonuçta her üçü de bilgisayarda hafızaya ve ya harici belleğe kopyalansa aynı kalitede izlenmiyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorunuzun cevabı tabiki evet. Bilgisayara bir şekilde kopyaladığınızda aynı kalitede izlersiniz. Fakat biz korsanı asla tavsiye etmiyoruz. Ayrıca teşvik de etmek istemeyiz. (Şahsen bende 100 küsür orjinal DVD ve bir kaç Blu-ray cd bulunmakta. Hayatım boyunca korsandan zevk almadım. Tavsiye de etmem :) )

   Sil
 21. Çok güzel bir açıklama olmuş...teşekkürler..

  YanıtlaSil
 22. teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş

  YanıtlaSil
 23. Emeğine sağlık güzel anlatım olmuş..

  YanıtlaSil
 24. Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 25. Adsız yorum yazan herkese teşekkür ederiz. Sizleri memnun edebiliyorsak doğru yoldayız demektir. Mümlün olduğu kadar bu tarzda kalmaya özen gösteriyoruz. Bizi takip etmeyi bırakmayın....

  YanıtlaSil
 26. çok net anlatım çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 27. Asıl biz size teşekkür ederiz Cüneyt Bey. Ara sıra bloğumuzu inceemenizi öneririz.

  YanıtlaSil
 28. Tesekkur ediyorum bende merak ediyordum bu bkue ray nedir neden pahalidir diye ve ogrendim ki hic gerek yokmus almaya bir film 35 lira olur mu yaw bide yaninda aleti olmak zorundaymis full gereksiz bence

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın ziyaretçimiz,
   Bizce blu ray' in gerekli veya gereksiz oluşu, kişisel beklentiyle alakalıdır. Blu-ray alan ve izleyen insanların beklentileri yüksek kalitede görüntü izlemektir. Bu insanlar genelde büyük ekran bir televizyona sahiptirler. Blu-ray ve ses sistemiyle birlikte muhteşem bir set çıkar ortaya. Özellikle efektli filmlerde tadından yenmez anlar yaşarsınız. Blu-ray hem ses hem de görüntüde mükemmeldir. Bu duygu anlatılmaz yaşanır. Ayrıca bu insanlar korsana karşıdırlar. (Tıpkı sanalbilgic gibi) Fakat eğer sizi dvd tatmin ediyorsa ona birşey diyemeyiz. Sonuçta blu-ray diskler gerçekten biraz tuzlu satılıyor. Yorumunuz için teşekkür ederiz. Bizi ziyaret etmeye devam edin lütfen...

   Sil
 29. Yeterinçe açık anlatılmış. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çok sevindik Mikail Bey. Amacımız sade anlatım dili kullanmak ve ziyaretçilerimizi sıkmamak. Her zaman bekleriz.

   Sil
 30. Anlatımın amacına uygun olması en güzeli.

  Teşekkürler.

  Piyasada satılan Blu Ray oynatıcılarda

  Tv Özelliği : Hayır/Yok
  Dönebilen Ekran : Hayır/Yok

  gibi ifadeler ne anlama geliyor açıklayabilir misiniz?

  YanıtlaSil
 31. Sayın Özcan Aydos,
  Anlatımımızı beğenmenize sevindik. Genelde kullandığımız sade anlatım, ziyaretçierimiz tarafından takdir ediliyor. Zaten ana hedefimiz buydu. Teknik bilgilerle sıkmadan açıklayıcı bilgi verebilmek.

  Sorunuza gelecek olursak; Tv Özelliği : Hayır/Yok şu anlama gelir. Bazı Blu Ray oynatıcılarda smart özelliği vardır. Yani akıllı televizyon özelliği. Bu özellik sayesinde cihazınızı internete bağlayabilir ve içinde hazır olarak gelen bazı uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Bir nevi akıllı telefon gibi düşünün. Mesela içinde Youtube uygulaması hazır olarak gelir ve siz cihazınızdan Youtube' a girebilir ve televizyonunuzdan izleyebilirsiniz. Eğer evdeki televizyonunuz zaten akıllı tv özelliğindeyse sorun yok. Fakat bu özelliği olmayan bir televizyon aldıysanız üzülmeyin. Akıllı tv özelliği olan bir Blu Ray alıp tv'ye bağlayın ve hoop işte size akıllı televizyon. Blu Ray' lerin fiyatı çok makul olduğundan, uygun bir fiyata akıllı tv sahibi olursunuz.

  Gelelim diğer sorunuza;

  Dönebilen Ekran : Hayır/Yok ne anlama gelir.
  Piyasada bir zamanlar çok tutacağı öngörülen ancak baharını yaşayamadan solup giden portatif Dvd oynatıcılar bulunmaktaydı. Bunlar halen satılmakta ancak talep görmemektedir. Genelde Blu Ray seçeneği pek bulunmaz. Bu cihazların tipi laptop gibidir. Bazılarının ekranı sağa sola dönebilmektedir. Burada kastedilen budur. Yoksa bildiğimiz Blu Ray oynatıcıların zaten akranı olmadığı için dönebilme özelliği de yoktur.

  Bizi ziyaret ettiğiniz ve soru sorarak sitemize ilgi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Her zaman bekleriz...

  YanıtlaSil
 32. Sitenizi yeni keşfettim gerçekten çok faydalı oldu artık çok yakın takipçinizim teşekkürler

  YanıtlaSil
 33. Hocam zamanınızdan fedakarlık edip bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. bluray filmlerin 3d si var mıdır? Bu filmler için bluray cihaz almak şart mı, usb ye yükleyip 3d tvden seyredemiyor muyuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blu ray filmlerin 3D' si tabiki mevcut. Bluray cihaz olmadan çalışmaz. Yani DVD oynatıcı çalıştırmaz. USB'den olur ancak biz korsanı sevmeyiz :)

   Sil
 34. Teşekkürler. Açık bir şekilde güzel anlatım.

  YanıtlaSil
 35. Gayet net ve sade olması yanı sıra çok açık ve güzel örneklere sahip bir anlatım . İnsanların öğrenmek istediklerinin cevabını tek seferde veribelecek bir anlatım olması güzel birşey emeyinize sağlık teşekkürler .

  YanıtlaSil
 36. Gayet net ve sade olması yanı sıra çok açık ve güzel örneklere sahip bir anlatım . İnsanların öğrenmek istediklerinin cevabını tek seferde veribelecek bir anlatım olması güzel birşey emeyinize sağlık teşekkürler .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz bu değerli yorumunuz için Cüneyt Bey. Faydalı olabildikse ne mutlu.

   Sil
 37. Teşekkürler. Emeğinize sağlık.Sonunda anladım dvd blu ray farkını.

  YanıtlaSil
 38. çözünürlük dışında görüntü kalitesi farkı var mı, mesela internetten indirdiğim aynı çözünürlükte blu ray ve normal film dark eder mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın takipçimiz, görüntü kalitesi farkı zaten çözünürlükten ileri geliyor. Çözünürlüğü yüksek olduğu için bluray daha kaliteli görüntü verir.

   Sil
 39. Internetten flas diske bluray indirdim ve full hd akilli tv ye usb ile bagladim fakat tv bu filmi acmadi caresi varmidir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhtemelen formatı desteklemiyordur. Daha önce de dediğimiz gibi sanalbilgiç korsanı sevmez :)

   Sil
 40. hocam açıklamanız gayet yeterli ve güzel olmuş teşekkürler.sitenizi yer işaretlerine ekledim.bundan sonra sizleyim ben de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz değerli yorumunuz için Tugay Bey.

   Sil
 41. Okuduğum diğer kaynaklara göre para israfıymış filmi 1080p formatında indirdikten sonra hiç bir sıkıntı olmaz diyorlar, boşu boşuna paranız gitmesin diyorlar. Yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın takipçimiz, bu tamamen hayata bakışınızla alakalı bir durum. Eğer korsancı ise bir insan, emeğin bedelini israf olarak görebilir. Örneğin bir Müslüm GÜrses orjinal CD'si 20 TL diyelim. İnternetten bedavaya indirmek pek hala mümkün. O zaman o 20 TL israf gelebilir. Fakat rahmetlinin o albüm için harcadığı emeği ve devasa sanatını takdir ederseniz israf gibi gelmez. Aksine hakkıdır dersiniz. Sizi itham etmiyorus sakın yanlış anlaşılmasın. Sadece sanalbilgiç korsanı sevmez o kadar :)

   Sil
 42. Güzel bir inceleme. Önemli bir açıklayıcı bilgi. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 43. Güzel bir inceleme. Önemli bir açıklayıcı bilgi. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 44. Teşekkürler çok açıklayıcı olmuş

  YanıtlaSil
 45. Gayet başarılı emeğinize sağlık aydınlandım sayenizde ve ortamlarda muhabbeti geçerse havamı atabilirim teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sağolun. Havanızı gönül rahatlığı ile atabilirsiniz :)

   Sil
 46. Emeğinize sağlık güzel ve sade bir anlatım olmuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amaç mümkün olduğunca sade anlatmaktı, demek ki olmuş. Teşekkür ederiz.

   Sil
 47. bilal'e anlatır gibi anlatmışsınız tebrikler

  YanıtlaSil
 48. SAGOLUN.. GUZEL AANLATMISSINIZ ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfurullah o sizin güzelliğiniz.

   Sil
 49. teşekkurler. çok basit bir dille aradaki farkı açıklamışsınız

  YanıtlaSil
 50. MERHABA benim de size bir sorum olacak size biraz farklı gelebilir.teknoloji fakiri olduğumdan dolayı :)
  benim KDL50W807C sony andorid bir televizyonum var flahsbelleğimde de bluray formatlı bir film acaba televizyonuma taktığımda televizyonum bu filmi gösteririr mi acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Televizyonunuz indirdiğiniz dosyanın formatını destekliyorsa çalışır. Fakat biz korsanı tavsiye etmeyiz :)

   Sil
 51. Kisa, öz ve anlaşılır, sade bir anlatım. Tebrikler. .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz değerli yorumunuz için.

   Sil
 52. Çok yararlı oldu. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 53. Bir hoca olarak bu kadar açık, net ve teknobable yapılmadan verilen bilgiyi saygıyla selamlıyorum.
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 54. Aydınlandım reis saolasın :))

  YanıtlaSil
 55. Az ve öz olmuş sağolun

  YanıtlaSil
 56. Anlatım çok güzel ve doyurucu. Teşekkürler..

  YanıtlaSil
 57. Merhaba,yazı için teşekkürler.
  Benim bir sorum olacak; Avengers DVD'si aldım,üstünde blu-ray yazıyor.Ama ben DVD aldım,neden blu-ray yazıyor? DVD'yi oynatıcıya taktığımda çok güzel bir görüntü çıktı karşıma.DVD olmasına rağmen kendime acaba oyunun içinde miyim diye sordum.DVD ve Blu-ray'in içeriği farklı mı? DVD filmi blu-ray oynatıcıya taktığımda kaliteside güzeldi.13 Eylül'de Civil War çıkacak,farkı var mı yok mu filmlerin onu öğrenmek istiyorum.Biri 25 biri 60larda sonuçta,yazık etmeyeyim o kadar paraya.13 Eylül'den önce cevaplayabilirseniz sevinirim.Umarım sorunu anlaşılır bir şekilde yazmışımdır.Bence yazmadım,yeniden yazıyım: Blu-ray film ve DVD film'in içeriği aynı mı,farklı mı?

  YanıtlaSil
 58. Gerçekten çok güzel bir şekilde izah etmişsiniz elinize kolunuza sağlık

  YanıtlaSil
 59. Sayın yetkili gerçekten çok aydınlatıcı oldunuz çok sade bir şekilde anlatmışsınız teşekkürler benim konum şöyle bende vestel tv vardı plazma idi onun sinema sistemi vardı tv yi değiştirdik samsung akıllı tv aldık 108 cm sanırım aynı marka bluray alsak vestelin sinema sistemini kullanabilirmiyiz teşekkürler

  YanıtlaSil
 60. Sayın yetkili gerçekten çok aydınlatıcı oldunuz çok sade bir şekilde anlatmışsınız teşekkürler benim konum şöyle bende vestel tv vardı plazma idi onun sinema sistemi vardı tv yi değiştirdik samsung akıllı tv aldık 108 cm sanırım aynı marka bluray alsak vestelin sinema sistemini kullanabilirmiyiz teşekkürler

  YanıtlaSil
 61. Merhaba ,yazınız güzel olmuş.Benim de sormak istediğim bir kaç soru var.
  5+1 1000 watt sinema sistemim var eski model fakat yenilerden daha iyi performansı var.Projeksiyon cihazım hdmı değil..oda eski model fakat açılmamış bir ampülü var daha kullanmadım:)Blue ray dvd aldıktan sonra projeksiyona bağladığımda ,projeksiyon hdmı olmadığı için aynı kalite de görüntü alabilir miyim ?Yoksa projeksiyonu da mı değiştirmem gerekir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Projeksiyonunuzun gerçek çözünürlüğü ney ise alacağınız görüntü o kalitede olacaktır. 1920/1080 filmi bir şekilde projeksiyona aktarsanız bile alacağınız görüntü mesela 800/600 olacaktır. 1920/1080 projektör almak içinde kesenin ağzını iyice açmanız gerekecektir

   Sil
 62. Çok güzel açıklamışsınız elinize sağlık, lakin buna rağmen hala cahilce ve mantıksızca yorum yazanlar olmuş, cehalet bu toplumun en büyük düşmanıdır, iyi çalışmalar

  YanıtlaSil
 63. Çok merak etmiştim bunun anlamını.Bizi aydınlattığın için sağol üstad eyvallah :)

  YanıtlaSil
 64. Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim gayet anlasilir

  YanıtlaSil
 65. Açıklamanız Okadar güzelki Teşekkür ediyorum Sizden ricam ben sadece film seyretmek icin blue ray dvd player tavsiyesi isteyeceğim sizden Mümkünse tabi

  YanıtlaSil
 66. aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler

  YanıtlaSil
 67. arama motorunda Blu-ray dedik burası çıktı . aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler . peki bide M-DISC (Millennial Disc) diye bir kavram var bu nedir ? Blu-ray ile aynı mı? yoksa daha yeni bir teknoloji mi ?

  YanıtlaSil
 68. Gerçekten çok açık anlatmışsınız ve şimdi bilgi sahibi oldum.
  ÇOK TEŞEKKÜRLER ... ☺

  YanıtlaSil
 69. Gayet güzel açıklamışsınız emeğinize sağlık bilgi için teşekkürler

  YanıtlaSil