Pazartesi, Haziran 18

Teknoloji - Sinemadaki 3D Gözlükle Evde Film İzleyebilir miyim?

SORU :   Merhaba SANALBİLGİÇ kolay gelsin. Benim sorum 3D gözlüklerle alakalı. Geçenlerde Cİnebonus sinemalarının birinde, kız arkadaşımla 3D film izledik. Ben görüntüden çok memnun kaldım. Bazı sahnelerde kurşunlar burnumun dibinden geçiyordu sanki. Sanki elimi uzatsam çiçekleri, kuşları tutacak gibi oldum. Burnumun dibine kadar geliyor görüntü. Bundan çok etkilendim ve sinemadaki 3D gözlüğü eve getirdim. İnternetten 3D görüntü ve resimler indirdim. Fakat bir türlü işe yaramıyor. Görüntü bulanık bulanık duruyor. O da 3D bu da 3D. Neyi yanlış yapıyorum acaba? 3D gözlükler arasında fark mı var?                   
                                                          Alican Muhtarel
                                                         24- İstanbulCEVAP : Alican Bey bu 3D konusu gerçekten henüz tam anlaşılamamış bizim ülkemizde. Bunu çoğu kez görüyoruz. İnsanların sizin gibi düşünmelerinin nedeni 3D' nin türleri olduğunu bilmemelerinden ileri geliyor. Sinemadaki gözlükle ne bilgisayarda ne de televizyonda birşey izleyemezsiniz. Bunun nedenini anlayabilmeniz için biz yine herkesin faydalanacağı şekilde bu teknolojiyi mümkün olduğunca anlaşılır bir dille açıklayalım.
3 çeşit 3D gözlük anlatacağız sizlere. Nedir ne değildir herkes öğrensin istiyoruz. Teknik detaylara girmeyeceğiz kusura bakmayın. Takipçilerimizi sıkıp, kaçırmak istemiyoruz.

1) ANAGLYPH 3D GÖZLÜKLER


Bu gözlük tipi hepinizin Amerikan filmlerinden aşina olduğu renkli camları olan karton gözlüklerdir.


Plastik olanları da mevcuttur. Bazı gazeteler, dergiler ve dvd filmlerin içinden hediye olarak çıkan bir gözlük türüdür.(Editörün notu : Çocukken bir dinozor resmine bu tip bir gözlükle baktığımı ve şaşırdığımı hiç unutmam.)  Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi bir çok farklı cam renkleri mevcut. En yaygın olanı red-cyan renkte olanlarıdır. İnternetteki resimlerin ve videoların çoğu bu gözlüğe uygundur.

2) POLARİZE 3D GÖZLÜKLER
Siz sinemada filmi büyük ihtimalle bu gözlüklerle izlediniz Alican Bey. Sinemaların çoğunluğu zaten bu gözlüğü tercih etmektedir. Özellikle de Real 3D kullanan sinemalar. Camların ikisi de gri renklidir ve plastik malzemeden üretilmiştir. Henüz ev kullanımına uygun değildir. Evde projeksiyon sistemi kursanız dahi olmaz. Çünkü iki ayrı projeksiyonlu özel bir sistem gerekmektedir. Bu gözlüğü sinemadan sonra evine getirip de televizyonunda veya bilgisayarında deneyenlerin sayısı çok fazla. Kanaatimizce bu gözlüğü sinemada bırakmanız daha uygun olacaktır.

3) XPAND GÖZLÜKLERResimde gördüğünüz bu havalı gözlükler de 3D görüntü izlemek içindir. Pille veya şarj edilebilir batarya ile çalışan versiyonları mevcut. Bu gözlükler biraz pahalı ve teknolojik cihazlar. Burada mantık biraz farklı. İki adet lcd ekran var. Gözlük camları aslında lcd ekrandır. Fakat görüntüyü direk o ekrandan izlemiyorsunuz tabi. O gözlükler farklı. Burada siz yine gözlüğü takıp televizyona bakıyorsunuz. Oradaki bozuk görüntü 3D'ye dönüşüyor.  Gözlüğü düğmesine basıp çalıştırdığınızda gözlük camları çok hızlı olarak kararıp aydınlanmaktadır. Siz bunu farketmezsiniz. Görüntü böyle oluşur. Lakin gelin görünki bu havalı teknolojinin yaygınlaşmasını engelleyen bazı olumsuzlukları var. İlki fiyatları pahalı. Diğeri ise kullanıcılarda baş ağrısı, göz yorulması gibi olumsuz etkileri olduğu saptanmıştır. Ayrıca bazıları ağır olduğundan burnu yormaktadır. Diğer karton ve plastik gözlüklerde böyle bir şikayet yoktur.


Gelelim sonuca. Mümkün olduğunca işin teknik detaylarına girmeden anlatmaya çalıştık. Bizim tavsiyemiz ise şudur ; ilk sırada bahsettiğimiz Anaglif (anaglyph) gözlüklerin karton değil de plastik olanlarından alın. Bu gözlükler hem çok ucuzdur, hem çok kolay bulunmaktadır hem de görüntüyü gayet güzel 3D'ye çevirmektedir. Bu bizim tavsiyemiz. Karar tabiki sizlerin. Fakat 3D tv almanız gerekecek. Alırken görevlisine sorun ve 3D tv'yi ona göre alın. Çünkü her tv sadece bir tek 3D gözlük teknolojisine uygun yapılmaktadır. Karton gözlükle, pilli gözlüğe uyumlu televizyonda film izleyemezsiniz. Umarız yeterince açıklayıcı olmuştur hem Alican Bey'e hem de takipçilerimize. 


Bu yazının altındaki "yorum yap" kısmına aklınıza ne geliyorsa sorabilir ve yorum yapabilirsiniz. Hatta biz bunu yapmanızı çok istiyoruz. Utanmayın rahat olun. Biz bunun için burdayız. Yorum yapın, eleştirin, tebrik edin. Yeterki birşeyler yazın...(KONU DIŞI)
SANALBİLGİÇ BU HAREKETLİ PARÇAYI ÇOK SEVER VE TAVSİYE EDER :)


66 yorum:

 1. aciklayici ve ogretici bilgiler icin tesekkurler...
  Emre UYSAL

  YanıtlaSil
 2. Asıl biz size teşekkür ederiz Emre Bey. Yorumlarınız, eleştirileriniz bizler için çok kıymetlidir. Sizlerin yorumları ışığında sitemizi daha da güzelleştirmeyi umuyoruz. Bizi takipte kalın. Yakında otomobil kategorisini yayına sunacağız. Umarız ki beğenirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. Aydınlatıcı cevap için teşekkürler. Sanırım Youtube da yer alan bir çok 3D video şarjlı gözlüklere göre hazırlanmış. Bilgisayarımın ekran kartı 3 boyutlu olmasına rağmen Red-Cyan gözlüklerle de, polarize gözlüklerle de izlediğimde birşey anlayamıyorum. Kimse kusura bakmasın, şarjlı gözlüğe 300$ ödeyemem...

  YanıtlaSil
 4. merhaba evimde acer k11 led projeksiyonum var.(3d projeksiyonlardan değil) evde 3d filmler izlemek istiyorum..hangi gözlüğü tercih etmeliyim.hangi gözlükle sinemadaki gibi gerçekçi 3boyuta ulaşabilirim...teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. Sizi üzmek istemeyiz fakat sinemalarda kullanılan perdeler görüntünün bozulmamasını sağlayan özelliklere sahip. Ayrıca sinemaskop ile herhangi bir projeksiyon arasındaki görüntü kalitesi ne yapsanız barizdir. Çok profesyonel teçhizatlara girilmediği sürece , projeksiyonla 3D görüntü tatmin etmez. Aksine baş ağrısı veya mide bulantısı yapabilir. 3D projeksiyon olmadan 3D film izlemeyi nasıl başaracaksınız o da ayrı bir konu. Yorumlarınız için çok teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin lütfen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cevap için teşekkür ederim...anaglyph gözlükle peki azda olsa 3 boyut elde eder miyim..denemeli miyim...baş ağrısı yapar onu biliyorum :)))

   Sil
 6. Rica ederiz, sizlere cevap vermek, mümkün olduğunca yardımcı olmak bu sitenin kuruluş amacı zaten. Biz size ne dersek diyelim,çok ucuz olması ve kolay bulunabilmesi nedeniyle bu gözlüklerden edinip, denemenizi yapacaksınız. Buna şüphe yok :)

  Bizce bu işi projeksiyonda yapmak pahalı bir iştir ve daha önce de bahsettiğimiz gibi özel teçhizat gerektirir. Bize göre bu işte en iyi sonucu led smart tv.ler vermektedir. Plazmalar yeterince derin bir 3 boyutlu görüntü sağlayamıyorlar.

  Karar sizin tabiki ama bizce henüz adam akıllı oturmuş bir teknoloji değil. Yaygın olmayışı da cabası. Dvd veya Bluray film satan bir mağazaya gittiğinizde onlarca 3D film bulamazsınız. Şimdilik bu merakı sinemalarda tatmin etmek en akıllıca çözüm gibi duruyor sayın adsız takipçimiz. Değerli yorumlarınız ve sorularınız için teşekkür ederiz. Lütfen bizi takipte kalın.

  YanıtlaSil
 7. Sinemada çalışan biri olarak 3d gözlükler sinemada ki perdeler için tasarlanmış olup sadece LG markalı tv lerde çalışmaktadır

  YanıtlaSil
 8. benim bir gözüm protez yani görmüyor 3 boyutlu gözlük le 3. boyutu algılayabilirmiyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eğer miyop, hipermetrop gibi mercekle düzeltilecek bir hastalıksa 3d gözlüğün altına ikinci bir gözlük takarak veya gözünüze mercek yerleştrilerek 3dnin keyfine varılabilir. Ancak kalıcı, tedavisi imkansızsa ve tek bir gözle görmeye mahkumsanız o zaman geçmiş olsun.

   Sil
  2. 3 bolyutlu görüntü göze iki farklı görütünün gelmesi ve beynin bunu işlemesi sonucu oluşur yani arkadaşımız doğuştan beri böyleyse beyni ona tahmini derinlik kavramını öğretmiştir sonradan kör olmuşsa görme problemleri yaşayacaktır ama her iki durumda da 3 boyutlu göremeyecektir.

   Sil
 9. Hayır sanmıyorum

  YanıtlaSil
 10. Sayın DNAmiz,
  3D görüntünün esası iki göze iki farklı açıdan görüntü yansıtılmasıdır. Beynin görme merkezinde bu farklı açılı resimler birleşerek 3 boyut algısı oluşur. Yani aslında bir yanılsamadır. Dolayısıyla 3D görüntüyü elde edebilmek için iki göz gerekmektedir. Umarız cevabımız size yardımcı olmuştur. Lütfen bizi takip etmeye devam edin.

  YanıtlaSil
 11. Büyük bir blog için teşekkürler. Ben arıyorum edildiğini bilgi almak başardı. Tekrar teşekkürler!

  3D Movie Entertainment Center

  YanıtlaSil
 12. çok teşekürler ve size en iyi 3D gözlük (hemde ucuz ve khttp://www.hepsiburada.com/liste/xtan-3d-3-boyutlu-gozluk-oval-kirmizi-mavi-ozel-kutulu/productDetails.aspx?productId=dvdalpa39&categoryId=10006664&SKU=DVDALPA39&navq=fh_eds%3d%25c3%259f%26fh_sort_by%3d-_match_rate%252c-item_sale_count_pl%26fh_secondid%3ddvdalpa39%26fh_lister_pos%3d2%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252f%2524s%253d3d%255cu0020g%255cu00f6zl%255cu00fck%252f0.0%253cactual_price%253c25.0%252ffilterflag%253e%257bsfcper20h0131zl013120gf6nderidekiler%257d%26fh_refview%3dsearchutusu var)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.hepsiburada.com/liste/search.aspx?q=fh_sort_by%3d-_match_rate%252c-item_sale_count_pl%26fh_refview%3dsearch%26fh_refpath%3dfacet_3%26fh_reffacet%3dactual_price%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252f%2524s%253d3d%255cu0020g%255cu00f6zl%255cu00fck%252f0.0%253cactual_price%253c25.0%26fh_eds%3d%25c3%259f BUNA GİRİN

   Sil
 13. tesekkurler aradıgım 2 soruda sorulmuş ve cevaplanmış malesef 3 d gozluk bızım işimiz degılmiş bundanda geri kaldık. Gozu saglam olanlar tadını cıkartsın insallah tek gozu olanlar içinde 3d gozlukler içat edılır saygılarımla ıyı bloglar

  YanıtlaSil
 14. Biz de sizinle aynı temennileri paylaşıyoruz Selçuk Bey. Hayatta hiçbir şeyin mutluluğunuzu bozmaması dileğiyle. Bizi takipte kalın...

  YanıtlaSil
 15. slm benn serdar iphoone için soruyorm 3d destekliyrmu hangi gözlkle izlenir acaba teşekkürler

  YanıtlaSil
 16. LG 3D LED TV nin gözlükleriyle pc de nasıl 3d film izleyebilirim?

  YanıtlaSil
 17. MRBLAR... EVİMDE SAMSUNG 3D TV'İM VAR VFİDE NET'E BAĞLANIP 3D FİLM İZLEYEMİYORUM.. BİRDE 3D FİLM İNDİREBİLECEĞİM BİR SİTE VARMI (pilli 3d gözlüklerim var)...

  YanıtlaSil
 18. Ben electro worldan LG 3D Glasses gözlük aldım şu ekranları gri olan plastik gözlüklerden 5 li aile paketi 2 numaralı polarıze gözlükten yani
  ilk önce gözlümü test etmek için 3D bir sinemaya girdim ve çok güzel çalışıyordu ama eve gelip Led Monitörümde denediğimde bir ise yaramadı bana ordaki satış memuru her pcde çalışır dedi benim Led Phılıps Sizce ne yapmalıyım benim led de çalışmaz değil mi 1 ik sırada ki ANAGLYPH 3D gözlükle deneyimce çalışıyor ama bir yardımcı olup beni bilgilendirirseniz sevinirim :)

  YanıtlaSil
 19. Kolay gelsin. Cinemaximumdaki mı böyledir yoksa diğer 3D sinemalarda da aynı mıdır bilmiyorum ama 3D filmlerin hepsi görüntüyü karartıyor. En son Man of Steel'ı izledim ama karanlıktan bazı şeyleri anlamadım diyebilirim. Bazı sahnelerde gıcık oldum ve gözlüğü çıkardım. Bu filmdedir dedim ama Oblivion da aynı idi. Nedir bu olay? Paraya kıyıp ne tip bir 3D gözlük alsam da sinemaya gitsem acaba? Yoksa ne yaparsam yapayım kurtuluşum yok mu?

  YanıtlaSil
 20. Selam 3 Hafta Önce PB62G LG Projeksiyon Aldım Kutusunda 3D Yazmıyordu Cihazı Açıp Kurdum ve Menüsünde 3D Modu Vardı Klavuzunu açıp Okudum 3DLİNK Gözlükle Kullanabileceğimi Yazıyordu Bilmek İstediğim Şey Cihazım 3D Özlelliklimi Nasıl Bir 3D Görüntü Kalitesi Alırım ve Filminde 3D Olmasımı Gerekiyor HD Filmi Dönüştüremezmi Şimdiden Teşekkürler kolay gelsin

  YanıtlaSil
 21. teşekkürler ben de şunu sormak isitiyorum televziyon için verilen 3d gözlük sinemada kullanılabilir mi?

  YanıtlaSil
 22. Tebrikler güzel bir bilği paylaşımı emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 23. sinema gözlükleri sadece sinemada bırakın demişsiniz ama ben sinemaya girmeden önce mağazlarda dolaşırken verilen sinema gözlüğü ile teknosa da 3d gözlüğü test ettim gayaet iyi gösteriyordu ama evde pcde göstermiyor bence bununda bir çözümü olmalı.

  YanıtlaSil
 24. peki ben teknosa veya başka biryerden 3D gözlük alsam sinemaya her gittiğimde kullana biliirmiyim ?

  YanıtlaSil
 25. güzel açıklama olmuş ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 26. Editor kardes. Seninde benimdr ilk 3d deneyimimiz ayni galiba. Bende gazetenin hediyesi olan dinozorlari tanitan bi dergiye bakmistim. Yaklasik 8 sene once (yasim 17) hatta o derginin sonlarina dogru uzaylilar vardi .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın takipçimiz, bahsettiğim dergi 1992 - 93 yıllarında yayınlanan bir derginin sayısıydı. Dinozor kısmı benzeşiyor. Bu yazının editörü 33 yaşında :) Lütfen bizi takipte kalın.

   Sil
  2. Karton gözlük dergideki bir resmi 3d olarak bize verebiliyorsa aynı resim sıradan (3d özelliği olmayan) bir ekrana yansıtılırsa gözlük işlev yapacaktır?.,.
   Doğru mu anladım aceba?...

   Sil
 27. Tebrik ediyorum kullandığım gözlüğün ismini yeni öğrendim , polarize gözlük için film önerebilir misiniz.

  YanıtlaSil
 28. gecenin bi vakti o kadar mutlu ettinizki beni anlatamam. bir kaç ay önce arkadaşlarla sinemaya gittik ve o gözlüklerden satın aldık. filmi seyrederkende bi yandan gözlükleri evde kullanabileceğimi düşünüyodum. ancak çıkışta gözlüğüm arkadaşta kalmıştı ve kaç kere dediysem de getirmemişti(bu arada arkadasın 3D tv si yok ilerde alacağı 3D tv ile izleyeceğini,bi takım gözlüğünü şimdiden tamamladığını söylüyodu). ne zaman aklıma gelse sinir oluyodum. artık böyle bi durum söz konusu olmayacak tam tersi elindeki gözlüklerin bi işe yaramadığını anlayınca ne düşüneceğini çok merak ediyorum :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrusu bunu ben de merak ediyorum. Uyanık geçinmek her zaman işe yaramayabiliyormuş :)

   Sil
 29. 3d gözlük ile hem plazma hem de led Tv izlenebilirmi;

  YanıtlaSil
 30. Gözlüğün türüne bağlı olarak değişir. Plazma televizyonlarda kullanılan gözlükler biraz farklıdır. Yukarıda izah ettiğimiz Xpand gözlüklerle izlenebilir. Açıkçası biz Samsung Plazma Tv' de test ettik ve verimli bir sonuç alamadık. Gözleri oldukça yoran bir durumu var. Fakat Lg Led Tv' de Polarize gözlüklerle yaptığımız test gayet başarılı geçti. Baş veya göz ağrısı yaşamadık. Ayrıca görüntü gayet güzeldi. Fakat tüm bunlar bir yana yaptığımız denemelerde gördük ki, en iyi sonucu Samsung Led Tv' de Xpand gözlüklerle elde ettik. Çok temiz bir görüntüydü. Görüntü kalitesi olarak durum bu. Lakin onda da baş ağrısı, göz ağrısı yaşanabiliyor. Burada asıl mesele kanaatimizce şudur; plazma televizyonlardaki 3d görüntü, hayalini kurduğumuz gibi değil. Adeta ekranın içine doğru bir 3 boyut oluşuyor. Ve bu çok tatmin edici görünmüyor. Yani tam bir hayal kırıklığı yaşatıyor. 3d konusu çok önemli. Tonlarca para veriliyor bu tv'lere. İyice araştırmak gerekiyor. Biz de sizlere tercihlerinizde bir nebze de olsa yol göstermek amacıyla buradayız. Bizi takipte kalın...

  YanıtlaSil
 31. Miyop gözlük kullanıyorum. Sinemada 3D gözlüğü normal gözlüğümün üzerine kullanabilir miyim acaba ve seyir zevkini etkiler mi?

  YanıtlaSil
 32. Gözleri miyop olan izleyicilerin sinemada 3d gözlükle 3d film izlemelerinde hiçbir sakınca yoktur. Gözleri sağlıklı gören insanlarla aynı derinlikte ve netlikte 3d görüntü izleyebilirler. Hatta gözleri miyop olan kişide, üstüne üstlük bir de astigmat varsa yine de 3d görüntüyü izleyebilir. Bunun için yapması gereken şey, günlük hayatta kullanılan ayarlı gözlüğün üzerine sinema 3d gözlüğünü takıp filmi izlemektir. İyi seyirler dileriz...

  YanıtlaSil
 33. teşekkür ederiz emre bey bizi aydınlattığınız için :)

  YanıtlaSil
 34. yani 3d film bilgisayardan izlemek için 1. gözlükten mi alacaz

  YanıtlaSil
 35. Sayın Ahmet Şahbaz,
  Öncelikle sorunuz için teşekkür ederiz. Sorunuzun cevabı evet, Anaglyph tarzı gözlük çoğunlukla işinizi görecektir. Bizi ziyaret etmeye devam edin...

  YanıtlaSil
 36. Yeni nexon 3d ozelligi olan tv aldim gozlukleriyle beraber acaba 3d flim yayini olan kanallar varmi varsa nasil yukleme yapilabilir tv kendinden hd uydu alicili

  YanıtlaSil
 37. Yeni nexon 3d ozelligi olan tv aldim gozlukleriyle beraber acaba 3d flim yayini olan kanallar varmi varsa nasil yukleme yapilabilir tv kendinden hd uydu alicili

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Erşah Hanlı,
   Sorunuz için teşekkür ederiz. Aldığınız 3D tv hayırlı olsun iyi günlerde kullanın. Eğer televizyonunuzun smart özelliği varsa, modem üzerinden internete bağlayıp, firmanın sunduğu 3d filmlerden yararlanabilirsiniz. Eğer haricen Blu Ray oynatıcınız varsa, 3D film satın alıp bu yolla izleyebilirsiniz. Son olarak flash bellek yoluyla internetten indirdiğiniz 3D görüntüleri televizyonunuzda izleyebilirsiniz. Doğrusu 3D görüntü bulmak çok da kolay değil. Henüz yeterince yaygın değiller. Sizi sitemize tekrar bekleriz...

   Sil
 38. 1 adet changhong marka 3d tv aldım. 2 adet pilsiz 3d polarize gözlükle beraber ve mkv uzantılı streoscopik (çift görüntü)lü filmi kumandanın 3d tuşu ile tek görüntü yapıyor. ve gözlükle 3d olarak izleyebiliyorum. Sinemadan hiçbir farkı yok. 2d görüntüyüde 3d yapıyor fakat mkv filmlerdeki gibi olmuyor. Sadece derinlik veriyor. Mkv filmlerde harika

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kardeş ben bilgisayarda programla önce side by side yani yan yana olan 3d ye çeviriyorum sonra ise vlc player'da 3d oynatma özelliği var onu aktif ediyorum.İki tane olan görüntü bir tane oluyor ve red-cyan gözlükle de izliyorum.Şimdilik bulduğum en iyi yöntem bu.Ayrıca km player, stereoscopic player gibi oynatıcılar da var.Stereoscopic player'ın en beğendiğim özelliği ise 3d miktarını ayarlayabilmek.Ama artırmanın da bir sınırı var tabii.

   Sil
 39. Ue55es6140 samsung tvme uyumlu 3d gözlğü bilen varmi

  YanıtlaSil
 40. Korupark gözlüğü ile carrefourdaki sinemayi izleyebilir miyim ikiside 2 nuamralı gözlüğü kullanıyorlar ama üstlerinde sadece koruparta çalışmaktadır yazıyor

  YanıtlaSil
 41. Bilgilendirme için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 42. youtubede evde 3d gözlük yapma videoları var onlar çalışırmı duz pcde

  YanıtlaSil
 43. ANAGLYPH gözlük sinemada işe yarar mı. Her gitmemize para ödüyoruz

  YanıtlaSil
 44. Merhabalar... Bahsettiğiniz yaınlgıya ben de düştüm ve araştırmadan cahil işi yaptım. Laptop GeForce kartı olan bir laptop ve buna TriDef 3D programı yükleyip tüm resimleri 3d görebilecekken aldığım LG Cinema 3D AG-F315 gözlükle olmadı. Ne yapmam lazım???

  YanıtlaSil
 45. axen 3d tv aldık ve sizin sinema da verilmiştir dedğiniz gözlüklrden çıktı içinden, ancak ne yaparsak yapalım 3d görüntü elde edemedik 3 d ayarlarının her birini 2 farklı video tipiyle de denedik gözlüklerin camları kırmızı/cyan olanlardan olsa sorunumuz çözülür müydü acaba

  YanıtlaSil
 46. 2. maddede anlatılan gözlükle izlenebilen film yapan program var mı acaba. LG büyük boy TV aldım. beraberinde o gözlüklerden çıktı. satıcı bize bu TV yi anlatırken USB ile bir fragman izletti. çok şaşırdım. Kılıçlı bir adam kılıcıyla burnumu kesecekti neredeyse. tv ye 3 m. uzaktaydım halbuki. bilinen programlarla ancak red-cyan modeli filmler yapılabiliniyor ama bu gözlüklerle işe yaramıyor. bu tür( POLARİZE 3D) film yapabilen programla evde tv de 3d film izlemek istiyorum. saygılar.

  YanıtlaSil
 47. sayın ilgili,çok güzel yorumlarınız ve kişileri aydınlatmanız çok güzel,teşekkürler.
  benim sorum şöyle olucak.elimde 2 adet xpand gözlük var ben aktifden yanayım bana ona göre açıklama yapabilirmisiniz .,evimde bir sağır oda sinemam var artık bende 3d ye hazırlanayım diyorum.aktif en iyi projeksiyon cihazı sizce hangisidir tabiki ev uyumlu.bu xpand gözlükleri kullanmak istiyorum.popcorn a 500 3d cihazım var ama projeksiyon cihazım lg ah 215 dlp.şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 48. peki filmin bununla bir alakası var mıdır ? yani kullanılan teknoloji her gözlüğe uyum sağlar mı ?

  YanıtlaSil
 49. az önce denemdim :D tabii evde sinemadan ücretini verip aldığım gözluk ise yaramadı :D Bilgi için tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
 50. aciklayici ve ogretici bilgiler icin tesekkurler...

  YanıtlaSil
 51. 2. el NEC V260 projeksiyon aldım . 3d özelliği var ama nasıl kullanıcağımı bilmiyorum polarize gözlükler işe yararmı yoksa pilli gözlük mü olması gerekmekte . Cevabınız için şimiden teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 52. Çok güzel açıklamışsınız. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 53. birde doğrudan 3D izlenebilen optik şekillenmiş ekranlar var (aynı mantık film bu ekranlar çok başarılı ve gözlük gerektirmiyor. bu ekranlara göre yayın ve film vb yaygınlaşsa TV ler de eş zamanlı artacaktır, neden girmiyorlar sizce? sony 3d kameramda bu ekrandan var ve çektiğim 3d videoları doğrudan bu ekrandan 3d izleyebiliyorum. bi ara HTC bu ekrana sahip telefon piyasaya sürmüştü; oldukça başarılı görüntüleri vardı.

  YanıtlaSil
 54. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü yeni bir ekran üzerinde çalışıyormuş, optik kırıcılarla gözlüksüz ve her açıdan projeksiyondan yansıtılan görüntüleri 3d izleme imkanı sunacakmış, bekliyoruz ..

  YanıtlaSil
 55. Sinemada verilen gözlükle bilgisayardan ve tv den 3d izleyemiyoruz. Bunu anladık. Peki izleyebilecek şekilde video yapılıp izlenir hale gelemez mi?

  YanıtlaSil